Статистическите проучвания за предпочитанията на хората показват, че змията е доста непопулярно животно. Тя е призната за най-малко симпатичното същество от максимално число запитани- 27 %. Срещу паяка, заемащ второ място, се изказали 9,5% от запитаните. При тази ненавист, която хората изпитват към змиите, не може да не се изумим, че те са били свещен символ на много от древните цивилизации.
На снимката: Наги, в индийската митология полубожествени същества със змийски тела и една или няколко човешки глави.
От къде идва цялата тази ненавист?
Ненавистта към рептилиите при християните вероятно е обяснима: нали Господ е проклел змията-искусител, уговорила Ева да вкуси от забранения плод на Дървото на познанието на доброто и злото, което имало за човешкия род неприятни последствия. Това проклятие било зафиксирано в Библията, чрез която са възпитавани много хора, от които почнало да има последствия за змийския род.
Впрочем, повечето учени считат, че отвращението към змиите се корени по-скоро в психологията на човека, отколкото в различните вярвания. И е предизвикано от пълното отсъствие у змиите на антропоморфни черти. Най-лошите врагове ги наричаме коварни змии, отровни или пълзящи гадове, усойници и как ли не още в този дух натам.
На където и да хвърлиш поглед- змия!
В Ирак, древната люлка на цивилизацията, около града Шейх-Ади се намира храмът на йезидите, вратите на който са украсени с изображения на змии. Тук е основан център за религиозно посещение на хиляди номади - йезиди. Самите йезиди считат, че змията е най-могъщата сила на земята- носител, както на добро, така и на зло.
Аборигените от Австралия пазят легенди за змиите в своите «митове за сънищата», в които се разказва за сътворението на света. В централните райони на Австралия и днес може да се намерят изображения на великата богина - Змията-Радуга, която преди много векове назад изпълзяла от северното крайбрежие и по пътя си създавала реки, планини и хора.
Жителите на Изтока имат особено отношение към змиите. В Тибет, например, свещените тръби на монасите се украсяват с изображения на рептилии, а в Непал, в местността, наречена Буданилканта, има тайнствена статуя на бог Вишну, спящ в басейн на легло от змии.
Древните египтяни считали змията за свещено животно. До нас са достигнали изображения на чифт змии, увенчаващи две царски корони – на Горен и на Долен Египет. Фараоните често били изобразявани със змии на челата, а един от свещените символи било изображението на две змии на фона на диск, предполагаемо слънчев.
Със също такава огромна почит се ползвала змията и в съседната с Египет страна Куш (Нубия). Нубийските царе и царици са изобразявани обикновено с корони, увенчани с царската емблема - кобрата. Грънчарите правили глинена посуда, която украсявали със символи - крилати змии.
В митологията на ацтеките се описва сцената на създаването на човека от пернатия змей Кецалкоатъл, на който помагала жената-змия Чихуакоатл. В древната столица на ацтеките- Теночтитлан (сега град Мексико), свещените места са украсени с главите на пернатия змей, а входа на храма на Кецалкоатъл се пази от гигантски камък с формата на главата на змия с отворени челюсти. Подобни изображения на змии при ацтеките има и в много други свещени места, например в Теотиу-акан в Мексико.
Древните маи също се поклонявали на пернатия змей, който наречали Кукулкан. В цяла Централна Америка, в населените места на ацтеките, маите, толтеките, са намерени рисунки, които изобразяват влечуги.
В Индия и до сега съществува култът към нагите - силни същества с тела на змиии и една или повече човешки глави. В индийските източници нагите са назовани "божествени змии" и на тях е посветена обширна поредица от митове в първата книга на Махабхарата. С корена на "Нага" е свързан голям брой индийски топоними.
Свалянето от пиедестала
Изброяването на древните змиебогове, на които нашите предци са се покланяли в различни части на света, може да продължи, но и без това е ясно, че нито едно създание не е привлякло толкова голямо обществено внимание, колкото змиите. Едва ли всички от тези култове към змиите са възникнали независимо едни от други, а по-скоро те имат един източник. Но защо древните богове са били свалени от пиедестала си и предадени на проклятие?
На флагове, гербове и монети
Да се потъпкват змиите става добра традиция - представете си Медния конник, чиито мощен кон вече трети век тъпче бронзовото влечуго. Но конят е частен случай. Повечето пъти е изобразен орел, сокол или ястреб, в зависимост от това какво хищно пернато обитава в тази или онази част на света.
Личният герб на Туркменбаш на туркменска монета изобразява петоглав орел, който държи в своите нокти двуглавa змия.
Държавният герб на съвременна Мексико е орел, раздиращ с нокти змия.
В Сан Августино, в Централна Колумбия, най-голямата статуя представлява птица, която кълве змия.
Символ на специалния отряд, установен от атаман Г.М. Семионов е бил меден посребрен двуглав орел без корона, държащ в ноктите си змия.
Откъде е тази символика?
Сцените за разправа със змиите са част от християнската традиция, която се позовава на Св. Георги, пробождащ със своето копие или дракон, или змия.
Въпреки това от по-рано елинските монети са също сечени с изображение на орел, биещ се със змия. В скитското изкуство пък сокол се бие със змия.
В египетския митология бог Хор е под формата на сокол или е изобразяван като човек с глава на сокол. Той се бие със Сет и го побеждава. Но интересното тук е, че в някои митове Сет е идентифициран със злонамерената змия Апофис.
На знаменития фриз на Пергамонския олтар е изобразена битката на боговете със змееноги гиганти. Един от подвизите на Херакъл (в римската митология е известен като Херкулес) е победа над Лернейската хидра, а на Персей - над Медуза Горгона.
Във ведическата традиция, орелът е известен като божествен пратеник и той често е изобразяван като птица, която напада змия.
В ацтецките легенди за войната на боговете, Уицилопочтли и поддръжниците му побеждават Кецалкоатъл. Пернатата Змия оставил Централна Америка, отплавайки заедно с група свои подръжници в Юкатан в "плътта на влечугите". След това, в новата столица на ацтеките Еночтитлан са били построени две величествени статуи, които да служат като охрана на Храма на Орлите. Те изобразяват ужасни човеко-птици, злобни лица, които гледат изпод човките на гигантски орли. Освен тях, археолозите са намерени и множество изображения на летящи богове, плаващи под - всяващи ужас нови властители на света.
Орелът побеждава змията
Поради каква причина е започнала войната между боговете, в която хората вземали участие както на страната на "змия", така и на страната на "орлите"? Има различни версии, но никоя от тях не изглеждат достатъчно убедителна. Каквото и да е било, новите богове спечели навсякъде!
Остава да се напомни за Кецалкоатъл, който според митовете, донася в Мексико писмеността и календара, открива тайните на изцелението, зидарията, математиката, металургията, и астрономията. Той учи хората да отглеждат царевицата и да го почитат. Пернатата Змия забранява човешкото жертвоприношение и когато след неговото отпътуване, кървавият ритуал е възстановен, хора с тъга си спомнят за времето на царуването му.
В крайна сметка Кецалкоатъл и другите змеебогове са били изоставени.
автор: Глеб ЧЕРНОВ