Отворена дискусия > БИЛКИ

Действие и приложение на някой билки

(1/7) > >>

theshadow:
Чай градински
 (божо дърво, зелен джегер, лефешка)
 Лечебно действие и приложение: Регулира секреторните функции на организма, проявява дезинфекционно и противовъзпалително действие, успокоява перисталтиката на червата. Лечебният ефект се дължи на етеричното масло и дъбилните вещества.
 Прилага се при заболявания на дихателните органи, възпаление на глътката (ларингит), ангина, диария, болести на жлъчката и черния дроб.
 В българската народна медицина листата на градинския чай се използват при болки в стомаха и червата, при газове, кръвохрачене, продължителна менструация, виене на свят, припадъци, епилепсия, ускорено сърцебиене, камъни в пикочния мехур и бъбреците, за намаляване млякото на кърмачките при отбиване на децата.
 Външно приложение: За гаргара при гърлобол, за жабурене при зъбобол, за укрепване на венците и при рани в устата, за бани при кожни обриви, за компреси при гнойни рани, навяхване, подагра, ревматизъм, за промивки при бяло течение и хемороиди.
 Вътрешно приложение: 1 с.л. от билката се залива с 400 мл вряла вода. Кисне 1 час. Пие се по 1 винена чаша преди ядене, 4 пъти дневно.
 Внимание! Да не се употребява при остро възпаление на бъбреците и остра кашлица!

 -------------------------------------------------------------------------------------

 Боровинка

 Лечебно действие и приложение: Разрушаващо на камъни в жлъчката и бъбреците, запичащо, възбуждащо апетита, леко понижаващо кръвната захар действие, което се обяснява с наличието на дъбилни вещества, неомиртилин и миртилин.
 Прилага се при камъни в бъбреците и жлъчката, диария, газове, като помощно средство при лека форма на захарен диабет. Листата на боровинката се използват при възпаление на червата, лош дъх в устата, хемороиди, бяло течение, хроничен бронхит, против висока температура. Плодът също се използва за билестите, описани горе. Освен това плодът на боровинката усилва зрението.
 Външно приложение: За налагане при изгаряне, за бани при хемороиди, за жабурене за заздравяване на венците и гаргара при гърлобол, за налагане на лапи при кожни болести.
 Вътрешно приложение:
 супени лъжици листа се варят минути в мл вода. Пие се по мл преди ядене, пъти дневно.
 4 супени лъжици плод се вари 15 минути в 1 литър вода. Пие се вместо вода.

 -----------------------------------------------------------------------------------

 Босилек

 Лечебно действие и приложение: Противоспазматично, болкоуспокояващо, противовъзпалително, потогенно и леко възбуждащо действие.
 Прилага се при инфекциозно-възпалителни процеси на пикочно-половите и дихателните пътища, при умора, нервна потиснатост (депресия).
 Босилекът се употребява при задух, кашлица, възпаление на простатата, бъбреците и пикочния мехур, газове, безсъние, диария.
 Външно приложение: Препоръчва се за жабурене при зъбобол и за гаргара при болки в гърлото, за налагане при кожни обриви, за бани (в примес с мащерка и мента във ваната), при нервни разстройства. Сокът се препоръчва при гнойно възпаление на средното ухо.
 Вътрешно приложение: 1 супена лъжица от билката се залива с 400 мл вряла вода. Кисне 2 часа. Пие се по 1 винена чаша преди ядене 3 пъти дневно, подсладено с мед.
 Внимание! Приета в големи количества билката е токсична! Да се употребява само по лекарско предписание.

 -----------------------------------------------------------------------------------

 Дяволска уста
 (домашна коприва, тамянка, страхливче, наметливо биле)

 Лечебно действие и приложение: Регулира сърдечната дейност и менструацията. Разширява кръвоносните съдове, действа пикочогонно, понижава артериалното налягане, има противогърчов ефект. Това се дължи основно на леунорина.
 Прилага се при функционални разстройства на централната нервна система, при сърдечни неврози, начален стадий на хипертония, леки форми на базедова болест, при климактерични смущения.
 Билката се препоръчва като помощно средство при туберколоза, трудно уриниране, безплодие, главоболие, умствена преумора, газове и анемия.
 Външно приложение: За налагане на лапи при рани и изгаряния.
 Вътрешно приложение: 2 супени лъжици от билката се заливат с 400 мл вряла вода. Кисне 2 часа. Пие се по 100 мл преди ядене, 3 пъти дневно.

 ---------------------------------------------------------------------------------

 Евкалипт

 Лечебно действие и приложение: Противовъзпалително (основно при възпаление на дихателните пътища), антисептично и съдосвиващо действие. Има още болкоуспокояващо, противоглистно, противопаразитно и отхрачващо действие (дължащо се на етеричното масло).
 Прилага се при заболявания на дихателните пътища и за инхалации.
 Листата на евкалипта се употребяват при задух, кашлица, грип, малария, настинка, обилна менструация, висока температура, пресипнал глас.
 Външно приложение: За гаргара при болки в гърлото, жабурене при зъбобол, за бани при рани, абсцеси, язви по кожата. Етеричното масло се използва за инхалации при възпаление на дихателните пътища. Маслото, смесено със зехтин (1:50) се приема на капки при хрема, а смесено с други разтривки се прилага при простуда и ревматизъм.
 Вътрешно приложение: 1 супена лъжица от билката се залива с 500 мл вряла вода. Пие се по 1 кафяна чаша преди ядене, 4 пъти дневно.

theshadow:
Жен-шен
 Лечебно действие и приложение: Стимулира и регулира мозъчната дейност; притежава тонизиращо действие. Растението едновременно (в зависимост от дозата) стимулира прицесите на възбуждане и активно потискане в мозъчната кора. Стимулира функцията на кората на надбъбречните жлези и предизвиква развитие на адаптационната фаза на стресовите реакции.
 Прилага се като общоукрепващо средство, за борба със старостта, преумората, половата слабост. Препоръчва се при анемия и отпадналост.
 В народната ни медицина жен-шенът се използва при физическа и умствена умора, захарен диабет, главоболие и безсъние, ендокринни смущения, сърдечен порок и сърдечна недостатъчност, невроза, неврастения, за регулиране функциите на храносмилателната система, при нощно изпотяване.
 Външно приложение: За налагане на лапи при рани по кожата.
 Вътрешно приложение: 3 пъти дневно парче от корена (колкото царевично зърно) се слага под езика и се държи до пълното му разпадане или киснати 10 корена в 60-градусов спирт (1:10) след разклащане се вземат по 15 капки, 30 минути преди ядене.
 Внимание! Да не се приема при повишено кръвно налягане, атеросклероза, хеморагии. Възбужда нервната система. Употребена в голямо количество, билката е отровна! Да се приема само по лекарско предписание.

 -------------------------------------------------------------------------------------

 Жаблек
 (диво салкъмче, конски ребра)

 Лечебно действие и приложение: Пикочогонно, потогонно, лактогонно действие; намалява съдържанието на кръвната захар в организма.
 Прилага се при лечение на леки форми на захарен диабет и за увеличение млякото на кърмачките.Използва се за лечение на бъбреците и пикочния мехур, като потогенно средство при настинка и температура, при глисти, при увеличение на простатата.
 Външно приложение: В прясно състояние се прилага за разтриване при ужилване и ухапване от насекоми, за налагане на лапи при лишеи, като инсектицидно средство срещу мухи, бълхи, дървеници, молци.
 Вътрешно приложение: 2 супени лъжици от билката се слагат в 500 мл вода. Ври 5 минути. Пие се по 100 мл преди ядене, 4 пъти дневно.

 ------------------------------------------------------------------------------------

 Здравец

 Лечебно действие и приложение: Капиляроукрепващо, противовъзпалително, хипотензивно, запичащо действие.
 Прилага се за лечение на високо кръвно налягане и като затягащо средство. Използва се при болки в областта на сърцето, ентероколит, кръвохрачене, болки в стомаха и червата.
 Външно приложение: За бани при гнойни и труднозаздравяващи рани, екземи, за жабурене при лош дъх в устата, за гаргара при болки в гърлото, за налагане на лапи при циреи.
 Вътрешно приложение: 1 супена лъжица от билката се залива с 400 мл вряла вода. Кисне 1 час. Пие се по 1 винена чаша преди ядене, 3 пъти дневно.

 ------------------------------------------------------------------------------------

 Татул
 (биволе, магарешка билка)

 Лечебно действие и приложение: Спазмолитично и болкоуспокояващо действие, което се дължи на тропановите алкалоиди, кумарините, фенолните киселини.
 Прилага се при спастична кашлица, полова свръхвъзбуда, мигрена и по-рядко при бронхиална астма. Листата на татула се използват при главоболие, прилив на кръв в главата, неврастения, парализи, епилепсия, при психични заболявания, сънливост, хълцане.
 Външно приложение: Семената, киснати 7 дни в силна ракия (1:10) се използват за мазане при ревматизъм, парализи отоци и за пиене при епилепсия (4-5 броя леко счукани семена).
 Вътрешно приложение: 1 чаена лъжичка нарязани листа се заливат с 400 мл вряла вода. Кисне 1 час. Пие се по 1 супена лъжица преди ядене 3 пъти дневно.
 Внимание! Растението е отровно. Да се приема само по лекарско предписание!

 ------------------------------------------------------------------------------------

 Слънчоглед

 Лечебно действие и приложение: Апетитовъзбуждащо, темературопонижаващо, омекчаващо лигавиците действие.
 Прилага се при стомашно-чревни заболявания.
 В българската народна медицина слънчогледът се използва при малария, епилепсия, задух, за възбуждане на апетита, при белодробни възпаления, нервна възбуда, грип, висока темература.
 Външно приложение: Като запарка се употребява за задържане на русия цвят на косата.
 Вътрешно приложение: 2 с.л. от билката(плодът) се заливат с 500 мл вряла вода. Пие се по 100 мл преди ядене, 4 пъти дневно.

 -------------------------------------------------------------------------------------

 Смин жълт
 (смил, сухо цвете, сминчец, каменно цвете, котешка стъпка)

 Лечебно действие и приложение: Пикочогонно и жлъчогонно действие, усилва секрецията на стомаха и задстомашната жлеза.
 Прилага се при жлъчни и чернодробни заболявания.
 В българската народна медицина се използва при водянка, втвърдяване на черния дроб, глисти, шипове, невралгия, импотентност, рахит, увреден слух с шум в ушите, цироза на черния дроб, ревматизъм, ишиас, възпаление на бъбреците и пикочния мехур, болезнено уриниране, ниско кръвно налягане, кръвохрачене, кожни болести.
 Външно приложение: Използва се като инсектицидно средство срещу молци.
 Вътрешно приложение: 1 с.л. от билката се залива в 400 мл вряла вода. Кисне 1 час. Пие се по 1 винена чаша преди ядене, 4 пъти дневно.
 Внимание! Да не се употребява при обтурационна жълтеница!

 ------------------------------------------------------------------------------------

 Копър
 (стар кос, монотър)

 Лечебно действие и приложение: Газогонно и потискащо централната нервна система действие. Лечебният ефект на копъра се дължи основно на съдържащото се в него етерично масло. Установена е и спазмолитична активност, пикочогонно и противоглистно действие. Надземната част на растението има антибактериално действие, повишава съпротивителните сили на организма срещу заболявания, увеличава апетита.
 Прилага се при хронична коронарна недостатъчност, като профилактично средство срещу пристъпи на стенокардия, както и при спазми на гладката мускулатура на органите в коремната кухина.Употребява се и като нервоуспокояващо средство, особено при кърмачета.
 В българската народна медицина плодът се използва при безсъние, стомашни болки, болести на жлъчката и далака, хълцане, за повишаване количеството на млякото у кърмачките, при кашлица. Плодът се употребява още при главоболие, като средство, укрепващо кръвоносните съдове, при камъни в бъбреците и пикочния мехур, при болезнено уриниране, газове и повишено кръвно налягане (настойка от стръковете).
 Вътрешно приложение: 1 чаена лъжичка леко счукани плодове се заливат с 500 мл вряла вода. Кисне 1 час. Пие се по 1 винена чаша 15 минути преди ядене, 4 пъти дневно.

theshadow:
Бъзак
 (див бъз, бъзовина, абът, селешник)
 Лечебно действие и приложение: Пикочогонно и антисептично; улеснява отделянето на храчки при възпаление на дихателните пътища.
 Прилага се при затруднено уриниране, за изпотяване, при катари на горните дихателни пътища, невралгия.
 Корените на бъзака се използват при затлъстяване като слабително средство, при водянка. Плодът като сироп или мармалад се употребява за укрепване на организма. Прилага се и против рак. Цветът се препоръчва при затруднено уриниране и рак.
 Външно приложение: Сварени корени за бани при гъбички по ноктите на ръцете и краката.
 Вътрешно приложение: 1 чаена лъжица от корените се вари 10 минути в 500 мл вода. Пие се по 1 винена чаша преди ядене, 4 пъти дневно. От сиропа или мармалада се взема по 1 супена лъжица след ядене.
 Внимание! В големи дози растението е отровно. Да се приема само по лекарско предписание.

 ------------------------------------------------------------------------------------

 Акация бяла
 (аблен, бял салкъм)

 Лечебно действие и приложение: Кръвоспиращо, отхрачващо, слабително, намаляващо киселинността на стомаха действие. Прилага се при повишена киселинност на стомаха и гастрити. Използва се при стомашни и чревни болки, главоболие, невралгия на лицевия нерв, стомашни кръвоизливи, ревматизъм, заболяване на бъбреците и пикочните пътища. Листата на бялата акация се препоръчват при високо кръвно налягане и нередовна менструация.
 Външно приложение: За жабурене при зъбобол.
 Вътрешно приложение: 1 супена лъжица от цвета се залива с 500 мл вряла вода. Престоява 1 час. Пие се по 1 винена чаша преди ядене, 4 пъти дневно.
 Внимание! Семената, корите, корените и листата в големи дози са отровни. Приемайте го само по лекарско предписание! При работа дървесината може да даде поражения на кожата и слизестите части на тялото.

 -------------------------------------------------------------------------------------

 Алое

 Лечебно действие и приложение: Стимулиращо, слабително, жлъчегонно действие. Лечебният ефект се дължи на антрахиноновите гликозиди, които могат да предизвикат и аборт. Растението има и бактерицидни свойства. Прилага се при заболявания на очите и очния нерв. Използва се също при нарушена обмяна на веществата и за повишаване защитните сили на организма; за лечение на гастрит, колит, язва на стомаха. При анемия се препоръчва сок от алое с добавка от железни препарати. В българската народна медицина алоето се използва предимно при болки в стомаха и червата, за възбуждане на апетита, при артрит, и през последните години - при рак. Приложено на лицето и шията, алоето омекотява кожата и забавя появата на бръчки. Омекотява мазоли и втвърдени кожни участъци от ходилата. Мехлемите, направени на базата на алое предотвратяват появата на мехури и обелване на кожата вследствие на слънчеви изгаряния.
 Външно приложение: Настойка в спорт 40 градуса се прилага за компреси при изгаряния, рани, екземи и абсцеси.
 Вътрешно приложение: 1/2 л. сок от алое се слага в 1 л. бяло вино; кисне 7 дни като през това време често се разклаща. След това се прибавят 500 г мед и кисне още 3 дни. Прецежда се през марля. Пие се по 1 супена лъжица 2 часа след ядене, 3 пъти дневно. След изпиване на дозатасе прави почивка от един месец и лечението се повтаря по същия начин.
 Внимание! В големи дози и при продължителна употреба билката е токсична. Да не се приема при чернодробни и жлъчни болести, остри възпалителни заболявания на стомашно-чревния канал, бременност, менструация, кръвоизливи, цистит, хемороиди.

 ------------------------------------------------------------------------------------

 Девесил
 (селим, заря, смил, русалка)

 Лечебно действие и приложение: Стимулира храносмилането; има пикочогонно и газогонно действие. Лечебният ефект се дължи главно на етеричното масло.
 Прилага се при отоци от бъбречен и сърдечен произход.
 В българската народна медицина девесилът се използва при газове, нервно изтощение, виене на свят, припадъци, хистерия, отоци по краката, възпаление на червата, възбуждане на апетита, за усилване на жлъчната секреция, при подагра, за регулиране на менструацията. Употребява се още като слабително средство, при ускорено сърцебиене и бронхит. Листата и стъблата се прилагат като запарка при детски глисти.
 Външно приложение: Листата се налагат на лапи при гнойни рани, лунички, трудно зарастващи рани; сварени с винен оцет се препоръчват против пърхот и за заздравяване на косъма.
 Вътрешно приложение: 1 супена лъжица от корените се залива с 500 мл вряла вода. Кисне 1 час. Пие се по 1 винена чаша преди ядене, 4 пъти дневно.

 -------------------------------------------------------------------------------------

 Дюля

 Лечебно действие и приложение: Семената имат противовъзпалително, отхрачващо и омекчително действие.
 Прилагат се при диарии, кръвохрачене, възпаление на дихателните органи и храносмилателната система.
 Листата понижават кръвното налягане, намаляват съкратителната способност на гладката мускулатура на червата.
 В българската народна медицина семената се употребяват при бронхит, гастроентерит, задух, пресипнал глас, кашлица, стомашна язва. Прясна кора на плода се яде при чернодробни заболявания, диария и възпаление на тънките черва.
 Външно приложение: Семената се използват за компреси при изгаряния, напукана кожа на тялото и устните, напукани зърна при кърмачките, лапи при отоци, изгаряния, циреи, натъртване. Листата имат подобно действие. Отварата от кората на плодовете се използва за жабурене за заздравяване на венците. Мъхът от плодовете има кръвоспиращо действие.
 Вътрешно приложение: 1 кафяна лъжичка цели семена се заливат с 300 мл хладка вода. Кисне 1 час. Пие се по 1 кафяна чаша преди ядене, 4 пъти дневно (за предпочитане е подсладено с мед).
 Внимание! Настойката да се прави с цели семена. Счуканите семена поради амигдалина може да предизвикат отравяне.

 -------------------------------------------------------------------------------------

 Лайка
 (лайкучка, бяла рада, енево цвете, подрумиче, кучилайка)

 Лечебно действие и приложение: Омекчително, антисептично, противовъзпалително, спазмолитично, ранозаздравяващо, успокояващо действие. Спазмолитичният ефект се дължи на апигенина, патулитрина, умбелиферона, херниарина. Доказано е стимулиращото действие на етеричното масло върху централната нервна система. Съдържащите се в растението гликозиди притежават холинолитично и спазмолитично действие. Хамазуленът оказва обезболяващо, потогонно и дезинфекциращо действие. Спазмолитично действат също флавоновите и кумариновите производни.
 Прилага се главно при възпаление на стомашно-чревния канал, при простудни заболявания на горните дихателни пътища като успокояващо средство.
 В българската народна медицина се употребява при възпаление на бъбреците и пикочния мехур, безсъние, главоболие, жълтеница, газове, подагра, ревматизъм, епилепсия, хемороиди, хистерия, трудно уриниране и уриниране на кръв, гъбички в устата, задух, жълтеница, болезнена менструация.
 Външно приложение: Използва се за гаргара при лош дъх в устата, за налагане на лапи при циреи и рани, за промивки при бяло течение, за бани при хемороиди, кожни обриви, потене на краката, при безсъние.
 Вътрешно приложение: 1 с.л. от билката се залива с 200 мл вряла вода. Кисне 30 минути и се изпива наведнъж (може и подсладено с мед). Запарката се прави 3 пъти дневно и се пие 15 минути преди ядене.
 Имайте предвид, че хамазуленът, на който се дължи противовъзпалителното действие на билката, при престояване във воден разтвор бързо се разлага.

 ------------------------------------------------------------------------------------

 Липа

 Лечебно действие и приложение: Силно потогенно и пикочогенно действие, противоспазматично, тонизиращо, противомикробно. Лечебният ефект на билката се дължи на съдържащите се в нея етерично масло, дъбилни и слузни вещества.
 Прилага се като отхрачващо средство при болести на дихателните пътища (бронхити, пневмонии, катари, ангини), при температурни състояния, ревматични болки, неврити, при заболявания на пикочните органи.
 В българската народна медицина цветът на липата се използва при кожни обриви, шарка, стомашни болки, диарии, виене на свят, главоболие, епилепсия, хистерия, присипнал глас, за изпотяване при настинка.
 Външно приложение: За бани като нервоуспокоително средство; сварена в оцет - против косопад; за гаргара при гърлобол; за налагане на лапи при ревматични болки и натъртване.
 Вътрешно приложение: 2 с.л. от билката се заливат с 500 мл вряла вода. Кисне 1 час. Пие се вместо вода преди ядене по 100 мл.

theshadow:
Биволски трън
 (бял трън, ветрогон, гръмотрън)
 Лечебно действие и приложение: Спазмолитично, пикочогонно действие, което се дължи главно на съдържащото се в растението етерично масло.
 Прилага се при заболяване на бъбреците и пикочния мехур, кашлица (предимно коклюш), полова слабост, възпаление на простатата. Прилага се при задух, безсъние, камъни в бъбреците и пикочния мехур.
 Външно приложение: Използва се за гаргара при зъбобол, за компреси при възпаление на очите, за налагане при отоци.
 Вътрешно приложение: 2 супени лъжици стръкове (1 супена лъжица корени) се слагат в 500 мл вода. Ври 5 минути. Пие се по 1 винена чаша 15 минути преди ядене 4 пъти дневно.

 -----------------------------------------------------------------------------------

 Коноп
 (матренка, чернойка, канап)

 Лечебно действие и приложение: Действа противовъзпалително и болкоуспокояващо. Лечебният ефект се дължи на слузестите вещества, канабиола и др.
 Прилага се при възпаление на пикочо-половата система.
 В българската народна медицина конопеното семе се използва при кашлица, трудно уриниране, гнойни течения и катари на отделителната система, водянка, възпаление на простатата, задъх. Връхните части на зеленото растение се използват като успокоително и сънотворно средство.
 Външно приложение: От сварено счукано семе се правят лапи при натъртвания, циреи, отоци, възпаление на гърдите на кърмачките, гърлобол.
 Вътрешно приложение: 1 кафена лъжичка леко счукани семена се заливат с 500 мл вряла вода. Кисне 1 час. Пие се по 100 мл преди ядене, 4 пъти дневно.

 -----------------------------------------------------------------------------------

 Лавандула
 (лаванда, ливанто)

 Лечебно действие и приложение: Нервоуспокоително, болкоуспокояващо, дезинфекционно и пикочогонно. Пикочогонното действие се дължи на терпинеола, а останалите действия - главно на етеричното масло.
 Прилага се при неврастения, сърдечна невроза, мигрена.
 В българската народна медицина лавандулата се употребява при шизофрения, парализи, газове, гастрит, безсъние, виене на свят, ревматизъм, ускорено сърцебиене, главоболие, стомашни болки.
 Външно приложение: За налагане на лапи при стомашни болки, парализи, ревматизъм, натъртване ужилване и ухапване от насекоми, за жабурене при зъбобол, гаргара при гърлобол. Цветовете на растението, поставени между дрехите прогонват молците. Маслото, разтворено в спирт се прилага за разтривка при простуда, невралгия, ревматизъм.
 Вътрешно приложение: 1 с.л. от билката се залива с 400 мл вряла вода. Кисне 1 час. Пие се по 100 мл 15 минути преди ядене, 4 пъти дневно.

 -----------------------------------------------------------------------------------

 Магданоз
 (меродия, невестица, рибя чорба)

 Лечебно действие и приложение: Пикочогонно, повишаващо тонуса на гладката мускулатура действие, благодарение на етеричното масло и флавоноидите.
 Препоръчва се за лечение на отоци от сърдечен и бъбречен произход, смущения в храносмилането, газове в червата.
 В българската народна медицина стръковете на магданоза се използват при възпаление и пясък в бъбреците и пикочния мехур, стомашни и чревни възпаления, апетитовъзбуждащо, при трудно уриниране, за регулиране на менструацията, при бяло течение, възпаление на простатата.
 Външно приложение: За налагане при циреи, отоци, лунички и петна по лицето, за натъркване (с прясно растение) при ужилване и ухапване от насекоми, за миене на главата при въшки, за налагане на лапи при втвърдени млечни жлези при кърмачките. По-добро действие имат семената и корените.
 Вътрешно приложение: 2 с.л. от стръковете (1 каф. лъжичка счукани семена или смлени корени) се заливат с 500 мл вряла вода. Кисне 1 час. Пие се по 1 винена чаша преди ядене, 4 пъти дневно.

 -------------------------------------------------------------------------------------

 Мента
 (джоджен, мерудия)

 Лечебно действие и приложение: Болкоуспокояващо, спазмолитично действие. Предизвиква рефлекторно разширение на коронарните съдове на сърцето. Действа жлъчогонно. Това действие се дължи на етеричното масло и най-вече на неговата главна съставка - ментола (70%).
 Прилага се при колики в стомашно-чревния канал, заболяване на жлъчката, леки форми на гръдна жаба - особено от нервен произход. Прилага се и като леко обезболяващо (местно анестезиращо)средство.
 В българската народна медицина се употребява при газове в червата, диария, главоболие, сърцебиене, епилепсия, чернодробни заболявания, кашлица, повръщане, камъни в жлъчката, безсъние, лош дъх в устата, меланхолия, виене на свят.
 Външно приложение: Препоръчва се за жабурене при зъбобол и възпаление на венците, за гаргара при болки в гърлото, за компреси при кожни обриви, натъртвания, циреи, за инхалация при бронхиален катар. Листата, киснати 8 дни в червено вино (1:10) се използват за жабурене и пиене (по 2 супени лъжици след ядене) при лош дъх в устата.
 Вътрешно приложение: 2 супени лъжици от билката се заливат с 500 мл вряла вода. Кисне 1 час. Пие се по 100 мл преди ядене, 4 пъти дневно, подсладено с мед.
 Внимание! Някои хора са алергични към ментовото масло. Да се избягва вдишване на парите му.

 ------------------------------------------------------------------------------------

 Невен
 (крокон, ружица, месиче, жълта ружа)

 Лечебно действие и приложение: Билката подпомага зарастването на рани и образуването на нова тъкан. Действа противовъзпалително, нервоуспокоително и противомикробно, понижава кръвното налягане и успокоява сърдечния ритъм.
 Прилага се при стомашни язви, сърдечни заболявания и като леко успокоително средство; при различни видове рани (травматични), язви вследствие разширени вени, склероза на кръвоносните съдове, за жабурене при възпаление на венците и за гаргара на гърлото.
 В българската народна медицина невенът се употребява при главоболие, болести на далака, заболявания на черния дроб и жлъчните пътища, за задържане при бременност, при възпаление на лимфните възли, рак на матката и гърдата, кожен рак (използва се цветът).
 Външно приложение: Цветовете, смесени със свинска мас се използват за мазане при труднозарастващи гнойни рани и рак на кожата. Накиснати в зехтин (1:10) се използват при гнойни рани, язви от разширени вени и рагади по гърдите н акърмачките. Със счукани цветове се налагат мазоли и брадавици.
 Вътрешно приложение: 2 с.л. от билката се заливат с 500 мл вряла вода. Кисне 1 час. Пие се по 100 мл 15 минути преди ядене, 4 пъти дневно.

 -------------------------------------------------------------------------------------

 Орех

 Лечебно действие и приложение: Апетитовъзбуждащо, лекодезинфекционно действие, засилва растежа на костите и кожата при зарастване. Противовъзпалителното действие се оказва главно на съдържащите се в билката танини.
 В българската народна медицина листата на ореха се използват при възпаление и болки в стомаха и червата, подагра, туберколоза, хемороиди, жълтеница, обилна менструация, атеросклероза, глисти. Корени, киснати 20 дни в червено вино се препоръчват за усилване и повишаване на апетита (по 2 с.л. след ядене), при деца - по 2 ч.л.
 Външно приложение: За промивки при бяло течение, при лишеи, кожни обриви; за бани при рахит, подагра, екзема, хемороиди (отвара от 2 шепи листа, варени в 3 литра вода 20 минути, се прецежда и се излива във водата), за боядисване на коса (зелените обвивки на плода), при псоризис - компреси (пресните зелени обвивки).
 Вътрешно приложение: 2 с.л. листа от билката се заливат с 500 мл вряла вода. Киснат 1 час. Пие се по 100 мл преди ядене, 4 пъти дневно.

 Из МГ.

огледало:
Защо мента, джоджен и мерудия са едно?
 Това са си 3 различни неща, мерудия най-често се прави от сминдух, в някои краища и от самардала, или чубрица

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия